русукр
 
продажа мох строительный
 

Лазневі віники та заготовка. Види віників і поради по їхньому застосуванню.


Справжню Руську баню важко уявити без ароматного хльосткого лазневого віника. Традиція використовувати віник у паркий має глибоке коріння. Давно було помічене, що застосування лазневого віника подвоює користь від парильні. Не випадково знахарі вважали, що лазневе лікування не можливе без гарного лазневого віника. Вони знали, що в кожного віника (березового, дубового або хвойного) свої особливості, кожний з них має свою силу, застосовується при різних хворобах. Крім традиційних лазневих віників з листяних або хвойних дерев використовувалися й кропив'яний, і полиновий, і навіть часниковий віники! Адже кожний з них по-своєму виганяє хворість, кожний має дивні цілющі властивості.

Березовий віник

Одним із кращих багато аматорів парної по праву вважають березовий віник. Він виявляє дуже м'яке, але глибока дія, добре очищає шкіру, виводить шлаки з організму, оздоровлюють бруньки, піднімає настрій. Березовий віник незамінний для астматиків і колишніх курців. Після лазні з таким віником розширюються дрібні бронхи, відходить мокротиння, поліпшується вентиляція легенів.

берёзовый веникВіник з берези дуже зручний для масажу. Він міцний, гнучкий, крім того березовий лист міцно, немов лейкопластир, прилипає до тіла, добре усмоктує піт і витягає шлаки.

На Русі цілющі властивості берези відомі давно. Березовим листом очищали рани, лікували ревматизм, подагру, артрити. У березових листах і бруньках утримується коштовний вітамінний комплекс, ефірні масла, дубильні речовини. Установлене, що повітря в березовому лісі по чистоті не уступає повітрю в сучасній хірургічній операційній.

Для виготовлення віника найкраще підходять молоді гнучкі гілки (тонкі й без сучків) берези плакучої й берези кучерявої. Вони краще зберігаються, густіше, м'якше. Крім того, листи берези кучерявої пористі, шорсткуваті, вони не стають слизькими під впливом пари. Взагалі На загал поверхня листа повинна бути м'яка, ніжна, бархатиста, сам лист - дрібний або середній; цими якостями від інших березових ще й береза пухната: не тільки її листи, але й молоді гілки мають бархатисті волоски. ДО того ж береза пухната найчастіше росте на березі водойм, у сирих, вологих місцях. А саме така береза - краща для лазневої процедури.

Дубовий віник

НА відміну від березового дубовий віник майже не усмоктує піт і скоріше не розм'якшує шкіру, а ущільнює, перешкоджаю рясному потовиділенню. Зате дубовий віник незамінний для людей з жирною шкірою, зі шкірними захворюваннями. У дубових листах і корі багато дубильних речовин, ефірних масел. Рід їх впливом шкіра здобуває матовий відтінок, стає еластичною, пружної, добре очищається. Відомі й бактерицидні властивості дубового віника.

дубовый веникКрім того, ширяння з таким віником виявляє сильна протизапальна дія, добре допомагає гіпертонікам (перешкоджає підвищенню тиску), сердечникам, заспокоює нервову систему. Дубовий віник значно міцніше березового. Листи в нього щільні, широкі, ними зручно нагнітати до тіла пар. Для аматорів сильного жару такий віник - найкращий.

Прадавні слов'яни вважали дуб священним деревом і селилися по сусідству з дубовим гаєм. Треба сказати, цілющі властивості цього дерева дійсно великі. У народі здавна вживали кору молодих гілок як сильне в'язке й зміцнювальне кровоносні посудини засіб, ванни з дубової кори вважалися вірним засобом від потіння ніг, при жіночих захворюваннях, при пролежнях. Із цієї причини дубовий віник по популярності не уступає березовому. ДО того ж він створює в парильні особливий, неповторний "лазневий" аромат.

Заготовлювати дубовий віник найкраще в серпні-вересні. Самий міцний віник виходить із "зимового" дуба (він не скидає на зиму листи) і з дуба, біля якого ростуть більші широколисті лопухи. Віник з гілок такого дуба майже не обсипає в парильні.

Кропив'яний віник

Цілющі властивості кропив'яного віника на Русі відомі давно. Він незамінний для лікування ревматизму, радикуліту, артриту, подагри. Його застосовували при будь-яких болях у спині, суглобах, при простудній "ломоті".

Щоб не обпектися кропив'яним віником, його кілька раз перекладають із гарячої води в холодну. І в цій і в іншій тримають по 3 хвилини.

Якщо ж необхідно, щоб кропива в лікувальних цілях "кусалася" ( а в цьому особливо бідують ревматики), віник на 2-3 хвилини опускають в окріп. Паритися з таким віником можна тільки після того, як шкіра добре прогрілася в паркий. Пекучі кропив'яні гілочки можна зв'язувати з березовими, тоді віник придбає

додаткові хльосткість і цілющий ефект. Однак слід пам'ятати, що паритися кропив'яним віником потрібно дуже легко, не потрібно стібати себе,- ефект буде набагато вище. Шкіра повнокровних людей від такого віника дуже швидко здобуває малиновий колір, сухорляві люди легко червоніють.

Пекучі волоски кропиви містять мурашину кислоту. Вона поліпшува кровообіг, бу прекрасн антисептичн, ранозаживляючим засіб, крім того, мати тонізуюч, збуджува, общеукрепляющими свойствами. Масаж кропив'яним віником винятково корисний для лікування й профілактики атеросклерозу, допомагає при хворобах бруньок і печінки. У цьому випадку корисно прикладати розпарений кропив'яний віник до хворих місць. Корисна кропива й при шкірних захворюваннях, вуграх, фурункулах. Для їхнього лікування беруть молоду кропиву, опускають ненадовго в теплу воду. При ширянні з віником відчувається легке приємне поколювання, шкіра стає рум'яною, пружної.

Заготовлюють кропив'яний віник у травні- липні, сушать у тіні. При цьому бажане не поплутати кропиву дводомну із глухою кропивою. Друга зовсім не пече, хоча зовні рослини схожі. А от кропива пекуча хоча й відрізняється від дводомної більш низьким ростом, але для віника годиться, оскільки мурашиної кислоти в її волосках навіть більше, тому вона й одержала свою назву.

Смородиновий віник

Віник з порічкових гілок виходить відмінний: він запашний і м'який, створює неповторний аромат у паркий. Багато аматорів лазні ставлять його на третє місце після дубового й березового. Порічковий віник гарний при шкірних захворюваннях, при застуді, захворюваннях бруньок, при ревматизмі, болях у суглобах. Допомагає він також при хрипоті, застарілому кашлі, коклюші. Парячись із порічковим віником, добре й на камені в парильні піддавати настоєм смородини, а після парної пити порічковий чай з додаванням інших лікарських рослин. Найкраще використовувати порічковий віник у складі березового - ці дві рослини дуже добре сполучаються й доповнюють один одного. Ялівцевий віник

Ялівцевий віник, як і хвойний, - тільки для розпачливих. Жалить такий віник не гірше кропив'яного, але до того ж ще колючий, грубий. При недотепнім використанні ялівцевим віником дуже легко поранити шкіру. Але всі ці незручності сторицею відшкодовуються користю, яку приносить масаж з таким віником.

По бактерицидних властивостях яловець не має собі рівних. Недарма хірурги ще не дуже давно стерилізували в ялівцевім маслі нитки для зашивання ран. Ялівцевий віник - відмінний засіб для лікування радикуліту, паралічу, невралгії, ревматизму, подагри. Протизапальні, бактерицидні, антисептичні властивості ялівця пояснюються тим, що його хвоя містить велику кількість ефірного масла. Використовуючи в паркий ялівцевий віник, ви вбережетеся від грипу, простудних захворювань. Навіть таке небезпечне захворювання, як туберкульоз, відступає перед цим невисоким вічнозеленим чагарником. Росте він у європейській частині Росії, у Сибіру, на Кавказі. Заготовлювати й використовувати ялівцеві гілочки можна протягом усього року .

Крім ялівця звичайного досить розповсюджений яловець козацький. Його гілками й деревиною можна користуватися без побоювання, а от плоди ялівця козацького отрутні. Зрізати яловець потрібно дуже акуратно, він росте повільно, його заросли погано відновлюються.

І останнє : ялівцевий віник - гарний засіб при алергії самого різного походження.

Кленовий віник

Кращий кленовий віник - із широколистого клена, явора. Як і березовий, віник із клена добре поглинає піт, він здатний відтягати на себе токсини, шлаки, багато шкідливих речовин, що потрапили в шкіру й в організм людини із загазованої атмосфери. Крім цих корисних властивостей масаж із кленовим віником виявляє знеболююча, протизапальна дія. Кленовий аркуш добре знезаражує будь-яке приміщення, він - досить сильний антисептик. У народі давно замічені рінозаживлюючі властивості клена: якщо здрібнені в кашку листи клена прикласти до свіжої рани, вона заживе швидко й без фляків. рани, що довго не гояться, теж затягаються від цілющої дії кленового соку. І це не випадково: у листах, бруньках і молодих втечах клена втримуються сильнодіючі біологічно активні речовини - алкалоїди; багато в клені дубильних речовин, аскорбінової кислоти.

Для віника потрібно підбирати молоді гнучкі гілки, але з досить великими листами. Такий віник поєднує в собі властивості березового й дубового: він, з однієї сторони гнучкий і хльосткий, а з іншого - добре наганяє жар. Крім клена широколистого можна використовувати галузі цукрового клена. Аркуш його трохи дрібніше, але зате рінозаживлюючі властивості сильніше.

Евкаліптовий віник

ОСТАННІМ часом цей віник досить широко використовується в паркий. Пояснюється це тим, що аркуш евкаліпта має найцінніші цілющі властивості: він знімає біль, добре допомагає при радикуліті, невралгії, розтяганнях, забитий місцях, м'язових запаленнях (міозитах), хворобливих відчуттях у суглобах, при пробламах ручу суглобів.

эвкалиптовый веникІнгаляції з евкаліптом - розповсюджений засіб у сучасній фітотерапії. У парний можна робити не тільки масаж, але й інгаляцію з евкаліптовим віником. Для цього потрібно змочити віник у настої евкаліпта, пригорнути до особи й дихати через ніс. Така процедура допомагає при хворобах бронхів, гортані, запальних процесах у трахеях, застарілому кашлі, нежиті. Якщо під рукою не виявилося евкаліптового віника, змочите в евкаліптовому настої будь-який іншої.

Заготовлювати гілки для евкаліптового віника можна в серпні-вересні. Найбільшу силу евкаліптовий аркуш набирає до листопада. Найбільше підходять для віника гілки евкаліпта гілковидного - вони досить гнучкі, хоча й занадто тонкі. Останнє створює незручності, тому найчастіше евкаліптові гілки з'єднують із березовими й дубовими.

У народній медицині евкаліпт застосовується для лікування раку шкіри, туберкульозу, при опіках, обмороженні, хворобах око; сучасні дослідження показали, що ефірне масло евкаліпта знижує ризик онкозаахворювань, стимулює імунітет.

Росте це вічнозелене невисоке деревце з ланцетними листами в Криму, Молдові, на Кавказі. А завезли його сюди з далекої Австралії.

Дубильні речовини, що втримуються в евкаліптовому листі, допомагають при серйозних шкірних захворюваннях. Віник з ліщини

Ліщина (ліщина), як і дуб, у прадавніх слов'ян уважався священною рослиною. Цілющі властивості кори, листів і плодів ліщини (ліщини) добре відомі в народі. У корі багато дубильних речовин, у листах утримуються біологічно активні речовини. Завдяки цьому масаж з ліщиновим віником добре допомагає при захворюваннях шкіри: екземі, нейродермітах, дерматитах. Це гарне ранозагоюючий засіб, його слід застосовувати при ранах, що довго не гояться, наривах, а також при трофічних виразках. Тем, у кого варикозне розширення вен, рекомендується прикладати до хворих місць віник з ліщини як компрес. Ліщинова пара поліпшує обмін речовин, він дуже корисний діабетикам. Заготовлювати потрібно молоді гнучкі гілки ліщини із широкими листами. Вони міцні й добре наганяють жар.

Полиновий віник

полынный веник Полиновий віник - на аматора, він створює в паркий неповторний степовий аромат, але настільки сильний, що не всі його добре переносять. У цьому випадку можна комбінувати одну-дві гілочки полиню з березовим віником. Аромат буде слабкіше, а цілющий ефект - достатній. До речі, про цілющі властивості цієї рослини знали ще стародавні греки. Навіть сама назва полиню походить від давньогрецького "артемизАртемий,Артемия,Артемию,Артемии", що означає "здоров'я". Полинь і насправді дезінфікує повітря (на Русі нею окурювали хати під час чуми й холери, її стелили на підлогу для відлякування комах). Крім того, деякі види полиню знімають дратівливість, нервова й мускульна напруга, поліпшують сон. Полиновий віник добре освіжає, знімає утому, головний біль, підвищує працездатність. Усіма цими властивостями полинь зобов'язаний ефірному маслу, що втримується в ній, у якім багато альдегідів і карбонільних з'єднань - вони-те й знезаражують повітря. Масаж з полиновим віником благотворно діє на шкіру, вона стає ніжною, рум'яної. Полиновий віник у паркий незамінний для тих, хто освоює більші обсяги інформації (вчиться, складає іспити й т.п.), оскільки пари полиню помітно поліпшують пам'ять

Заготовлювати полинь для віника потрібно відразу після цвітіння (різні види полиню цвітуть у різний час), не чекаючи, поки її зміцнілі стебла висохнуть. Сушать у тіні, зберігають у прохолоднім місці. Віник з однієї тільки полиню (як і кропив'яний) дуже неміцний, "одноразового використання". Тому багато воліють включати полинь до складу іншого, більш міцного, віника. Слід пам'ятати, що існує багато видів полиню, практично всі вони використовуються в народній медицині, але мають різні властивості. З деякими видами полиню потрібно звертатися дуже обережно. Полинь лікарський, полинь гіркий, полинь "метельчатая", полинь лимонна підходять для віника. А от полинь Таврическу для цих цілей заготовлювати не варто. Її вживають для дезінфекції повітря в дуже низьких концентраціях. Але при передозуванні в паркий можливі небажані наслідки.

Вільховий віник

Віник з вільхи по своїх властивостях нагадує березовий. Він добре усмоктує піт, виводить із організму шлаки й токсини, виявляє цілюща дія на шкіру. Найкраще використовувати для віника молоді гілочки вільхи клеєнням. Її листи дійсно дуже клейкі, вони щільно прилипають до тіла, через що підвищується їхня усмоктувальна здатність. Вільха - рослина вологолюбна, росте в сирих місцях: по берегах рік, струмків, боліт і т.д. Завдяки цьому гілки її гнучкі, хльосткі, міцні. Ними зручно паритися. ДО того ж вільховий віник , як і березовий, досить довговічний, їм можна паритися не один раз.

Віник з вільхи гарний при артритах, подагрі, гострому ревматизмі, суглобних ревматичних болях. Людям зі слабким серцем дуже корисний легкий масаж з вільховим віником. Можна й просто розстелити вільхові гілки на полку й полежати на них, ефект буде не набагато нижче. Заготовлюють і зберігають вільхові гілки так само, як і березові. Ясеновий віник

У скандинавів ясен шанувався так само, як дуб у слов'ян. Уважається, що рослина це отруйно, але при зовнішньому використанні виявляє дуже сильна цілюща дія (як, втім, і багато інші отрути). У листах, бруньках і молодих гілочках ясена багато цілющого ефірного масла (утримуючого алкалоїди), аскорбінової кислоти, каротину. Завдяки цьому ясен має яскраво виражені протизапальні, ранозаживлюючими властивостями. Він гарний антисептик, досить сильний кровоспинний засіб. Масаж з ясеновим віником корисний при радикулітах, ревматизмі, артриті, подагрі, шпорах. Корисно паритися ясеновим віником при бронхіті, хронічному кашлі, у цих випадках під час масажу треба частіше притискати віник до особи й вдихати пари розігрітих листів ясена. Віник з ясена зручний, міцний, добре наганяє жар. Найкраще використовувати для віника молоді гілки ясена звичайного.

Черемховий віник

Цей віник, хоча він не такий гнучкий і хльосткий, як березовий, може посперечатися з будь-яким іншим: його бактерицидні властивості унікальні. Черемшина виявляє надзвичайно сильна дія на мікроби. Дезінфікуючі властивості цього гарного невеликого деревця були помічені давно. Дрібними гілочками, листами й бруньками черемшини знезаражували питну воду. Через півгодини "оброблену" черемшиною воду можна пити, не побоюючись за своє здоров'я, через 3-4 години така вода стає практично стерильною.

Черемховий віник - один із кращих для профілактичної протигрипозної лазні. Фитонциди, виділювані черемшиною, виявляють загальний доброчинний вплив на організм. До речі, вони згубні не тільки для мікробів, але й для дрібних комах.

Віник, приготовлений з гілок черемшини, м'який і запашний. Він створює в паркий тонкий аромат меленого мигдалю (це характерний запах біологічно активних летучих речовин, виділюваних черемшиною).

Парячись із черемховим віником, потрібно не забувати про те, що це надзвичайно сильний засіб. Не варто їм зловживати. У деяких людей під впливом фитонцидів черемшини може виникнути головний біль. У цьому випадку черемхові гілочки можна включити до складу іншого віника, наприклад березового. Цим попередженням не слід зневажати: досвіди показали, що під скляним ковпаком з нарізаними листами черемшини гинуть не тільки мухи, але й дрібні гризуни (її фитонциди вбивають навіть пацюків). Не допускайте передозування цього сильного лікарського засобу!

Горобиновий віник

Віник з гілок горобини виходить гнучкий, м'який, хльосткий. Він добре знезаражує повітря парильні. Летучі речовини, виділювані горобиною, згубні для золотавого стафілокока, цвілевого гриба. Завдяки присутності коштовних кислот (сорбиновойСобиновой і паросорбіновий) мікробів, що гальмують ріст, горобину здавна вважають гарним консервантом. Свої протимікробні властивості горобина сповна проявляє й у парильні. Крім того, горобиновим віником корисно паритися при атеросклерозі; повітря, насичене летучими речовинами горобини, корисний гіпертонікам. Якщо до горобинового віника додати кілька гілочок пижма, вийде гарний освіжаючий засіб. Масаж з таким віником бадьорить, піднімає сили, настрій. Однак через сильні збудливі властивості паритися з таким віником краще ранком (після вечірнього сеансу ризикуєте провести ніч без сну).

Все про Баню (Лазню)

Будівництво Зрубів

Вікна та двері в бані
Теплоізоляція в бані
Чи доцільно будувати зруби взимку
Будівництво будинків і бань під ключ
Вибір місця при будівництві лазні
Дерев'яна купіль на гребені популярності
Підлоги в лазні
Полки, ослона, висвітлення в лазні
Про аромати в лазні
Лікувальні маски,рецепти трав'яного чаю в лазні
А як паритися в лазні?
Потовк або стеля у лазні
Сауна й діти. Як паритися в лазні з дітьми
Баня бані відмінність...
Віники. Види віників і характеристики
Заготовка віників. Секрети заготовки лазневих віників.
Масаж віником в лазні.
Про руську баню та банні веники.
Як паритися в фінській сауні?
Ручна рубка, що це таке
Матеріали для створення ставка або водойми
Какая кровля лучше для дома из сруба?
Почнемо з проекту
Обробка фасаду
Цегла лицювальна
Міфи про дерев'яне будівництво
Переваги ручного рубки дерев'яного будинку
Стругана колода - у чому її плюси?
Зимовий ліс і будівництво зрубів
Як утеплити дерев'яний будинок
Матеріал рубаних стін
Вікна - очі будинку. Який тип вікон підібрати
Види сходів для будинку
Ремонт та обробка кухні

 

Печі,

Загальні Статті

Усе про печі. Види печей
Холодні й гарячі лазневі печі. Лазневі
печі прямого й періодичного нагріву

Дров'яні печі для лазні або сауни
Камені для лазневих печей. Талькохлорит. Жадеїт і ін.
Димоходи для лазневих печей
Пекти Камін. І як визначити якість печі.
Ціна грубної роботи. Як побудувати пекти самому- поради
Мохи будівельний. Сфагнум і зозулін льон
Технологія будівництва зрубів будинків і лазні
Зборка зрубу на фундаменте
Будівництво альтанок
Вибір матеріалу для будівництва будинку
Із чого почати будівництво заміського будинку
Технологія будівництва опалубки
Будівництво руських бань і фінських саун
 

©2000 Всі права захищені "ЕкоБуд" Україна