Вікна надають кожному будинку індивідуальний стиль і свій неповторний характер - як зовні так і усередині лазні або будинку.І не залежне, будь те новобудова або будинок після ремонту - вікна є складовою частиною якості нашому життя. У приміщеннях, особливо житлових, вікна є не тільки елементами інженерного встаткування, але й елементом інтер'єру поряд з меблями, обробкою стін і паркетом.
Форма вікна, вид профілю його колір у комбінації з іншими стильовими елементами як сходи й дверей - і будинок здобуває своя особа.
Поряд з естетичними критеріями вікна повинні відповідати високим вимогам щодо якості. Матеріал вікна і його поверхні повинні бути стійкими до погодних умов і впливам навколишнього середовища, легкі в експлуатації й користуванні, бути довговічними. Крім того, параметри безпеки й екологічності поступово набирають усе більш високу значимість.
Різноманітні технічні вимоги до вікна знайшли відбиття в різноманітті конструктивних розв'язків профілів. Значні поліпшення були початі протягом останніх років. Сучасний асортименти готових конструкцій вікон надає більшу свободу вибору архітекторам і замовникам.
Розглянемо основні критерії, яким повинні відповідати сучасні віконні конструкції:
1. Забезпечення природнім денним висвітленням.Є таке поняття інсоляція - ступінь освітленості сонячним світлом будинків, споруджень і їх внутрішніх приміщень.
Отож висвітлення впливає не тільки на здатність орієнтуватися, але й на психофізичний стан людини і його самопочуття. Більш 80% інформації про навколишній світ людей одержує саме за допомогою очей. НА відміну від кажанів і дельфінів він орієнтується за допомогою зору. Убоге висвітлення може викликати почуття непевності, а постійний недолік денного світла позначається на стані психічного здоров'я. Необхідна потреба в природньому висвітленні залежить від призначення приміщення. Але при проектуванні сучасних будинків естетична цінність і комфорт висуваються на провідні місця. Наприклад, сучасна ванна - це не закуток півтора на півтора, використовуваний винятково для гігієни. Це повноцінне житлове приміщення, де хазяїн проводить приємні хвилини й годинник, і не випадково ванні в елітних будинках проектують біля зовнішніх стін - природнє денне висвітлення вважається головною прикметою нового підходу в архітектурі. Погодитеся, насолоджуватися видом з вікна, ухвалюючи ванну - є в цьому те саме "скромна чарівність буржуазій". До речі, якщо господарка будинку звикла робити макіяж саме у ванною, денне світло - кращий у цій справі помічник.
Створення комфортного середовища проживання людей з достатньою кількістю проникаючого денного світла й разом із цим зниження витрат електричної енергії на штучне висвітлення і є основною тенденцією сучасного будівництва.
Розв'язок цього завдання укладене в розташуванні, розмірах і геометрії віконних конструкцій.
Отже, що потрібно для оптимальної інсоляції нашого будинку - максимальне використання площі віконних прорізів.
2. Атмосфера в приміщенні й провітрюванняСистеми вентиляції в наших будинках улаштовані простим способом: витяжка на кухні, у туалеті або ванною й приплив повітря, яке передбачалося через "природні" щілини й отвору між рамами й стулками у віконних прорізах.
У літній період з вікнами, що нещільно закриваються, можна було ще якось упокоритися, витираючи з підвіконь дощову воду й пил, але взимку нещільні вікна були великою проблемою. Однак у приміщенні з такими вікнами відбувався мимовільний повітрообмін.
Сучасні вікна завдяки зовсім іншому конструктиву й сучасній фурнітурі дуже герметичні, це великий плюс, але отут і виникає питання підтримки правильного мікроклімату у квартирі.
Хвороблива тема ремонту приміщень у зимових умовах. Хвороблива вона в першу чергу для віконних фірм, чия продукція виявилася на об'єкті в період ремонту при проведенні "мокрих" робіт. Висока вологість повітря в приміщенні в комбінації з низькою температурою на вулиці приводять до рясної конденсації вологи на склопакетах, примиканнях укіс- рама й плетіннях самих вікон. Особливо у випадку дерев'яних вікон контакт із конденсатом протягом тижнів, а то й місяців, може привести до необоротних ушкоджень конструкцій. Але проблеми з конденсатом вологи аж до появи цвілі й грибкових ушкоджень стін можуть з'явитися й після ремонту в обжитих квартирах. Спробуємо розібратися, чому ж може виникати така проблема.
Як виникає волога в приміщенні?
Приміщення діляться на сухі й вологі.
ДО вологих ставляться кухня, ванна й, як не дивно, спальня.
Кухня - водяна пара виникає при готуванні їжі. Ванна - при митті, пранні й сушінню білизни. Спальня - кожен з людей під час сну виділяє (видихає) від 1 до 2 літрів води.
Випадання вологи відбувається особливо інтенсивно в спальнях, температура повітря в яких нижче, чим в інших приміщеннях, як це прийняте, наприклад, у Німеччині. Конденсат при цьому випадає на вікні й на стороні меблів, зверненої до зовнішньої стіни.
У реальних умовах навіть при відсутності людей у порожній квартирі залишаються джерела вологи: кімнатні рослини, свійські тварина й самі елементи інтер'єру (меблі, білизна, килими і т.д.), які через свою пористу структуру акумулюють частина вологи, виділюваної мешканцями, і потім віддають її в їхню відсутність.
Джерело вологоутворення Кіл- У вологи Людей, у стані спокою 40 г /година
Людей, зайнятий господарством 90 г /година
Квітка в горщику (сред. розміру) 10 г /година
Готування й збирання, миття 1000г/година
Пральна машина 300 г /година
Душ/Ванна 2600 г /година
Вільна водна поверхня 200 г /година
Великий вплив на вологість повітря в приміщеннях має також температура повітря: не випадково вологість повітря називається "відносної". А співвідноситься вона саме з температурою повітря. Як показують теоретичні розрахунки й практичні виміри (якщо говорити про область нормальних для життя температур), те при зміні температури повітря на 1°С відносна вологість повітря зміниться на 5%. Зниження температури, при незмінній кількості вологи в повітрі, підвищує відносну вологість. Тобто , якщо в кімнаті було 18°С и вологість 50%, те при 17°С вологість уже складе 55%, а при 16°С - уже 60%!! Для нас для всіх не є секретом, як зараз опалюються наші будинки. У більшості квартир стовпчик термометра тримається зараз у районі оцінок 15 - 17°С.
Висновок: добре провітрюйте приміщення під час і після періодів виділення вологи й не ставте меблі впритул до зовнішньої стіни.
Необхідність повітрообміну. Циркуляція повітря надзвичайно важлива, оскільки дозволяє видаляти із приміщення вуглекислий газ, сигаретний дим, водяна пара, заходи кухні, заходи тваринного походження, летучі речовини, виділювані меблями й будівельними матеріалами і т.д.
При згорянні природного газу або суміші пропан - бутану з газових балонів утворюється вуглекислий газ і вода (водяна пара). При недостатній вентиляції зміст вуглекислого газу в повітрі швидко росте, а зміст кисню зменшується.
Недостатній приплив кисню може привести до неповного згоряння газу й, як наслідок, утвору високотоксичного окису вуглецю (З). Концентрація двоокису вуглецю в повітрі в кількості 1,0 % приводить до погіршення самопочуття й утрудненню подиху, подальше збільшення концентрації вуглекислого газу являє собою загрозу для життя людини. Зміст ІЗ2 у повітрі не повинне перевищувати 0,1-0,2 %. Зниження змісту кисню з 21,0 % до 16,0 % веде до кисневого голодування й наслідкам, аналогічним тем, які виникають при великому змісті З2. Водяна пара, що утворюється в процесі спалювання газу, прання білизни, готування їжі, сушіння білизни або поливання рослин, збільшує вологість повітря й також шкідливий для здоров'я людей.
Підвищена вологість і високий зміст ІЗ2 створюють умови для розвитку цвілевих грибків, що з'являються у вигляді чорних плям у прохолодних і вологих слабко провітрюваних місцях. Таким чином, ліквідація підвищеної вологості, очищення й збагачення повітря киснем, необхідним для процесу подиху, дуже важливі для забезпечення комфортності приміщення.
Висновок: інтенсивно провітрюйте й просушуйте приміщення.
Що таке крапка роси й чому "вікна плачуть"? Поява вологи на вікні завжди пов'язане з вологістю в приміщенні, температурою в приміщенні й на вулиці й теплоізоляційними характеристиками склопакета. Відразу обмовимося, що ми маємо на увазі правильно проведений монтаж вікон.
Точка роси - це температура, при якій повітря, що має певну вихідну температуру й відносну вологість, більше не в змозі поглинати вологу. Тому волога випадає у вигляді конденсату на тій поверхні в приміщенні, температура якої нижче так званої "крапки роси". Звичайно самою холодною поверхнею в приміщенні є поверхня шибки .
Комфортна для людини вологість у приміщенні становить 45-60%, при такій вологості й температурі в приміщенні 20?ІЗ крапка роси, при якій може випасти конденсат на стеклах, складе 7,5-9°С. Значення температури точки роси росте при підвищенні вологості повітря.
Відносна вологість внутрішнього повітря, % Температура крапки роси, t p, °З Температура зовнішнього повітря, при якій відбувається випадання конденсату на склопакеті 50 7,5 - 16,4
55 8,8 - 12,4
60 10,2 - 7,5
65 11,4 - 3,6
70 12,4 - 0,3
У старої столярки була природня вентиляція через мікро щілин у стиках, куди й виходила залишкова волога. При ПВХ вікнах цій волозі нікуди подітися й вона випадає у вигляді крапель на поверхню, температура який нижче точки роси.
Висновок: цю проблему можна розв'язати шляхом частого провітрювання приміщень.
Провітрювання приміщень має перед собою наступні завдання:
відновлення використаного й насиченого вуглекислим газом повітря;
виведення із приміщення шкідливих речовин, які утворюються, приміром , при наявності відкритого вогню (газові плити, опалювальні казани, каміни) або при палінні;
видалення заходів і інших, що перебувають у повітрі речовин (наприклад: піт, заходи при готуванні їжі і т.д.);
зниження у вдихуванім повітрі кількості суперечка різних грибків;
регулювання температури повітря; зниження підвищеної вологості, пов'язаної з життєдіяльністю людини.
Яким образом ефективно й без більших втрат тепла можна провітрювати приміщення? У практиці є кілька методів, що забезпечують достатнє провітрювання приміщень:
1. Тривале провітрювання через кватирку, щілину або при відкиданні вікна.У цьому випадку вікно відкривається тільки частково й обмін повітря в приміщенні здійснюється повільно. Особливо в зимовий час такий вид провітрювання не можна використовувати тривалий час протягом дня. При цьому виді провітрювання великі втрати тепла й обсяг замінного повітря в багато разів перевищує його необхідна кількість. В області віконного укосу поверхня конструкції прохолоджується настільки сильно, що в цих місцях можна спостерігати утвір конденсату. У холодні місяці року (з листопада по березень) обмін повітря підсилюється за рахунок великої різниці температур усередині й поза приміщеннями. Обмін повітря, тобто повна заміна старого повітря приміщення на новий, здійснюється протягом 30-75 хвилин.
2. Інтенсивне провітрювання за принципом "вікна нарозпашку".При використанні цих видів провітрювання здійснюється швидкий обмін повітря усередині приміщень. При цьому вікно повністю відкривається й практично все повітря усередині приміщення міняється протягом 4-10 хвилин. Ефекту значного охолодження конструкцій, як у попередньому способі провітрювання, не спостерігається, тому що вплив холодного повітря на внутрішні частини приміщення відносно короткочасно.
У випадку провітрювання, коли відкрите й вікно й двері, досягається ще кращий результат. При цьому всі вікна в будинку й дверей відкриваються нарозпашку, і в будинку панує протяг. Обмін повітря здійснюється протягом 2-4 хв.
Виходячи з вищевикладеного нам стає зрозумілою вся важливість функції провітрювання в сучасних вікнах і відповідно більша значимість індивідуального добору конфігурації вікна і його фурнітури відповідно до функціонального призначення приміщення в якім це вікно буде встановлено.
Розглянемо кілька прикладів.
Сходові клітки, тамбури ,гаражі, підвали, склади або горищні приміщення не належать до інтенсивно опалювальних приміщень, і в них може використовуватися принцип тривалого провітрювання.
Використання поворотно-відкидного вікна або відкидної фрамуги в цьому випадку буде оптимальним. Високо розташованою фрамугою легко управляти за допомогою дистанційного фрамужного відкривача. Фрамуга легко відкриється натисканням на ручку або, для послідовної зміни кута відкриття стулки, - за допомогою обертального "карданного" механізму, або для забезпечення найвищого комфорту - відкидні ножиці з електричним приводом Primat-compakt, гарної форми й легені в монтажі, відкриють фрамугу самостійно. Ширина відкривання варіюється від 190 до 300 мм.
Для установки в житлових приміщеннях самим популярним вікном у Європі є поворотно-відкидне: його простої, майже автоматичне виробництво зі стандартних профілів забезпечило на довгі роки панування на ринку. Однак повітрообмін за допомогою цього вікна може проводитися двома способами: тривале - у відкиднім положенні й інтенсивне - коли стулка відкрита, але для її відкриття потрібно забрати всі предмети з підвіконня й мати досить вільного простору в приміщенні, щоб відкрита стулка не заважала. Як правило, таке положення для провітрювання ніхто не використовує.
Найкращим розв'язком для оптимального провітрювання приміщення є середньопідвісне вікно. Для інтенсивного провітрювання не потрібно щораз забирати все з підвіконня, відкрита стулка не заважає й не займає житловий простір. Для таких вікон, розроблена спеціальна фурнітура TORNADO використовуючи яку ми можемо забезпечити регульований повітрообмін у приміщенні будь-яких розмірів, змінюючи кут відкривання стулки. При цьому відбувається поділ повітряних потоків, і приміщення провітрюється одним поривом, без втрат тепла, що виникають при тривалім провітрюванні. Використане тепле повітря виходить через верхній отвір у вікні, а свіжий холодний заповнює приміщення через нижнє, завершуючи цикл повітрообміну.
Середньопідвісне вікно поєднує в собі зроблену техніку, елегантний зовнішній вигляд, оптимальну функціональність і комфорт у використанні. ЗА допомогою однієї ручки вікно легке відкривається й щільно закривається. Висока навантажувальна здатність фурнітури дозволяє конструювати великогабаритні вікна вагою до 200 кг і максимальними розмірами 2200х2700 мм - це бажано велике вікно з гарним видом і можливістю постачання приміщення свіжим повітрям. Для миття вікно легке провертається на 180 ° усередину приміщення. Для запобігання випадкового повороту, наприклад у дитячій кімнаті, установлюються спеціальні обмежуючі ножиці.
В офісах, де на робочім місці особливо відчувається обмеженість простору, але вступ повітря необхідно, можливо провітрити приміщення за допомогою паралельно-зсувного вікна, просто зрушивши його убік . Універсальна паралельно-розсувна, відкидна фурнітура ATRIUM HKS дозволяє відкидати вікно для тривалого провітрювання й повністю відкрити віконний проріз для інтенсивного провітрювання. Для виходу в сад або на терасу рекомендуються паралельно-розсувні двері ATRIUM HKS. Вони можуть забезпечити вільний прохід до 4 м, і при цьому дверна стулка не створює перешкод і не порушує дизайн приміщення. Фурнітура встановлюється на стандартні види профілів, але при цьому дозволяє в кілька раз збільшити функціональність вікон. Особлива деталь - це ручка із вбудованим замком забезпечить спеціальний захист від відкривання вікон дітьми.
Більш комфортабельні двері в штульповому виконанні із вбудованою підйомно-зсувною фурнітурою ATRIUM HS дозволяють відкрити проріз більш 6,5 м. Одним з немаловажних переваг таких конструкцій є майже фактична відсутність порога 6-15мм. при збереженні необхідної теплоізоляції. Несуча здатність фурнітури - 300кг. Що дозволить нам використовувати більш масивне остіклення з використанням триплекса. У фурнітурі передбачене вертикальне щілинне провітрювання, а збільшена поверхня важеля ручки дозволить із легкістю управляти досить громіздкою конструкцією.
Комфорт VIP класу надасть фурнітура ATRIUM HS- E. Двері управляються натисканням кнопок у мануальнім виконанні або від сигналу пульта дистанційного керування в напівавтоматичнім виконанні або від сигналів датчиків руху в автоматичнім виконанні.
Усе більшу популярність здобувають зимові сади й скляні надбудови. Надаючи додатковий простір, ці конструкції повинні бути енергозберігаючими. Саме тут оптимальне провітрювання є альфою й омегою. Використання комбінації розсувних і высокорозташованих відкидних конструкцій забезпечать найкращий повітрообмін і комфорт.
Для режиму автоматичного повітрообміну використовуються система RWA, у якій електричні приводу керування вікнами спрацьовують від сигналів датчиків температури, вологості, вітру, таймерів і інших спеціальних обладнань керування. Можливо мануальне керування приводами, а також їх підключення до системи автоматичної вентиляції всього будинку.
3. Безпека.
В останні роки будівельні фірми стали приділяти усе більшу увагу захисту від злому й противовзломним пластиковим вікнам. Причин тому чимало. У більшість одноквартирних будинків зломщики проникають через пластикові вікна або двері віконного типу, які оснащені менш надійними запорами, чому вхідні двері, або не мають їх зовсім. Щороку , таким чином, наноситься збиток, який оцінюється в мільярди.
Безпека сучасних вікон досягається за рахунок використання фурнітури із запірними елементами особливої конструкції й виконаних зі спеціально загартованих матеріалів; чим більше цих спеціальних елементів, тем вище рівень надійності конструкції. Внутрішня обв'язка по всьому контуру, нижні кутові передачі, оснащені цапфами із грибоподібною голівкою в комплекті зі сталевими захисними відповідними планками, становлять базовий захист від злому фурнітури HAUTAU-HKS у стандартнім виконанні. Для більшої безпеки основний рівень захисту від злому може бути доповнений: AHS - грибоподібними цапфами й противовзломними відповідними планками по всьому периметру згідно з нормами RAL; WK2 - грибоподібними цапфами й противовзломними відповідними планками по всьому периметру й чотирма додатковими згідно з нормами DIN. ручку, що також защіпається, можна розцінювати, як противовзломний, що перешкоджає подваживанню, елемент. По статистиці: якщо злочинцеві не вдається проникнути в будинок у найкоротший час, він, як правило, залишає спробу.
Отже, названі три параметри - денне висвітлення, мікроклімат у приміщенні й безпека - уже показують, наскільки важливо правильно вибрати відповідну фурнітуру. Незалежно від того, у новобудові або в будинку після ремонту - вікна є засобом споживання, розрахованим на довгі роки. Тому слід подумати про індивідуальний підхід до вибору систем віконного відкривання для кожного окремого випадку.
©2000 Всі права захищені "ЕкоБуд" Україна
|
|
|