строительство деревянных домов и бани
русукр
 
продаж будівельного моху
АР Крим-Севастополь, Вінницька-Вінниця, Волинська-Луцьк, Дніпропетровська-Дніпропетровськ, Донецька-Донецьк, Житомирська-Житомир, Закарпатська-Ужгород Запорізька-Запоріжжя Івано-Франківська-Івано-Франківськ Київська-Київ, Кіровоградська-Кіровоград, Луганська-Луганськ, Львівська-Львів, Миколаївська-Миколаїв, Одеська-Одеса, Полтавська-Полтава Рівненська-Рівне, Сумська- Суми Тернопільська-Тернопіль, Харківська-Харків, Херсонська-Херсон, Хмельницька- Хмельницький, Черкаська-Черкаси, Чернівецька- Чернівеці, Чернігівська-Чернігів-Україна

Лазневі традиції. Що таке лазня. Різниця між фінською та російською лазнею.


баняЛазневі традиції відрізняються не тільки географією походження, але й фізикою процесу "ширяння". Крім того, за кожним видом бань закріпилася незліченна кількість традицій і правил, легенд і рецептів, способів і хитрувань, націлених, загалом , на одне: доставити людині в парний несказанне задоволення, принести тілу тлінному оздоровлення, а душі, що змучився заспокоєння. Колись дуже давно великої різниці між російською лазнею й фінською сауною не було - бревенчатая хата, передбанник так парна, вона ж мийна. Палилася лазня завжди "по-чорному". Увесь дим від топлення йшов безпосередньо в парну, сажа осідала на стінах і стелі, потім лазня провітрювалася й пропарювалася, мили підлоги й полиць, виливали на розпечені камені дещо ковшиків води. Така лазня дарувала сильне й надзвичайно корисне тепло, адже в диму втримується формальдегід - кращий антисептик, так що парна була воістину самим чистим місцем, де й дитини народити не гріх. І росіяни, і фіни любили вискочити з парної так пірнути в озерце або в сніг. У лазні ворожили, зцілялися від недуг, готовили наречених до весілля.

Згодом фінська лазня, або сауна, стала бездимною. Фіни віддають перевагу лазеньці пожарче, де температура доходить до 80-140 градусів, посухіше (усього 5-15% відносної вологості), так щоб полички були з осики, липи або тополі. Крім роздягальні й парній у сауні є мильне відділення з басейном і масажними столами. Люблять паритися наші північні сусіди всією родиною, сухе повітря сауни дозволяє легко переносити високі температури й дітям, і літнім, і новачкам. Сауна користується великою популярністю серед спортсменів, що готуються до змагань, коли потрібна гранична обережність у навантаженнях. Смажена ковбаса - улюблена фінська лазнева закуска, ще фіни можуть собі дозволити кава, але частіше вгамовують спрагу квасом.

Безсумнівно, сауна прийнятна для багатьох, але треба пам'ятати й про те, що всі добре в міру!10- хвилинне перебування в парній принесе вашому тілу приємне розслаблення, а от 30- хвилинні подвиги можуть обернутися почуттям роздратованості, головним болем і порушенням сну.

Не варто змішувати сауну й росіянку баню, а також піддавати пару при температурі 100° С градусів: така гримуча суміш небезпечна.

"Росіяни можуть виносити надзвичайний жар, і в лазні, лягаючи на полки, велять себе бити й терти своє тіло розпаленілими березовими віниками, потім вибігають із лазні голими й обливаються холодною водою, а взимку валяються в снігу, труть їм тіло й потім знову входять у лазню", - так писали мандрівники про астраханських аматорів лазні XVII століття. З тих пір багато чого змінилося, але зміст, що таке російська лазня - залишився колишнім.

Російська парна відрізняється від сауни насамперед наявністю легкої пари, тому й жару тут поменше, чому у фінів, температура всього 55-70 градусів, а вологість вище - 40-70%. Щоб піддати гарної пари, потрібно бути воістину майстром лазневої справи. Якщо камені будуть недостатньо прогріті й крапельки води в повітрі не дуже дрібні, пара буде важкою й про його сприятливий вплив чи навряд можна говорити. Так що просто сказати "піддай парку" часом недостатньо.
баня

Пару пускають рушниками й маховими віниками, і після нетривалого відпочинку паряться віником. Віник - річ першорядної важливості в російської парний! Масаж і одночасно корисний вплив листів, що віддають свою силу нашому тілу, - що може зрівнятися по оздоровчому ефекту із цією процедурою? Новачки повинні пам'ятати, що віник - це не різки, і головний зміст його застосування зовсім не в силі удару. Запеклі парильники радять не викидати використані віники, а, парячись на полку, підкладати їх під голову для вдихання аромату. Віники в'яжуть із гілок практично будь-яких дерев, але самими популярними в Україні залишаються березові й дубові, хоча і ялівцеві, евкаліптові, кропив'яні й полинові також знаходять своїх аматорів.

Березові віники заготовлюють наприкінці червня або на Трійцю. Гілки сушать у тіні, укладають і тримають один день під вантажем, потім зберігають у добре провітрюванім приміщенні. У березових листах утримуються вітаміни А и С, дубильні речовини й ефірне масло. Дубові нітрохи не поступаються їм по своїх корисних властивостях і допомагають при лікуванні деяких шкірних захворювань, підсушуючи шкіру й знімаючи запалення. Готовлять їх у серпні й вересні. Неповторний аромат подарує евкаліпт, хоча занадто тонкі гілочки й листи ускладнюють процес пропарки. Правда, ця рослина виростає лише на Чорноморськім узбережжі Кавказу. Не бійтеся паритися хвойним віником, але, щоб не вколотися, треба заварити віник в окропі на 20-30 хвилин.

Після парильні мила справа облити себе із цебра крижаною водою або зануритися в басейн.

Прихильники традицій узимку обов'язково розітруться снігом або жваве пробіжаться до ополонки (якщо вона неподалік). Палючий холод студеної води зрівноважить жар парильні. Це, звичайно, можливо тільки в сільських умовах.

Аматоркам легкої пари не варто упускати можливості зайнятися власним тілом. При відвідуванні лазні треба обов'язково мати при собі такі предмети, як відшулушуючі гелі й усілякі маски, скрабы, масла й зволожуючі креми, а також манікюрний набір, пиляння для ступень і пемза (нігті й пяточки після лазневих процедур дуже податливі).

Після парної покладається присвятити себе спілкуванню, неспішно потягуючи ароматні напої. Лазневе тепло й неквапливе обмивання приносять свіжість думок, добросердий настрій і набудовують на філософський лад. Звідси висновок: у лазню треба ходити винятково з гарними людьми. Що стосується властиво напоїв, то ви одержите задоволення від нехолодного квасу, трав'яних чаїв, відварів і настоїв.

Деякі беруть із собою в лазню різного роду їжу й алкоголь у вигляді пива й інших гарячливих напоїв, але краще відмовитися від подібних звичок, тому що вірніше сприймати лазню як храм здоров'я, ніж пийно-їдальній заклад.

ЗАГАЛОМ , банячи повинна відвідуйте натще, при тверезому розумі і ясної пам'яті, і одержуйте задоволення від самого процесу очищення й відновлення.

Етимологія русского слова "баня "оспорюється в лінгвістичних колах, але по одній з версій воно прийшло із грецької мови й означає "виганяю біль і смуток".

Російська лазня - спробуйте сходити туди, змийте із себе разом із брудом вантаж турбот, позбудьтеся щиросердечного болю й сумуй, і ви відчуєте себе зовсім іншою людиною.


Все про Баню (Лазню)

Будівництво Зрубів

Вікна та двері в бані
Теплоізоляція в бані
Чи доцільно будувати зруби взимку
Будівництво будинків і бань під ключ
Вибір місця при будівництві лазні
Дерев'яна купіль на гребені популярності
Підлоги в лазні
Полки, ослона, висвітлення в лазні
Про аромати в лазні
Лікувальні маски,рецепти трав'яного чаю в лазні
А як паритися в лазні?
Потовк або стеля у лазні
Сауна й діти. Як паритися в лазні з дітьми
Баня бані відмінність...
Віники. Види віників і характеристики
Заготовка віників. Секрети заготовки лазневих віників.
Масаж віником в лазні.
Про руську баню та банні веники.
Як паритися в фінській сауні?
Ручна рубка, що це таке
Матеріали для створення ставка або водойми
Какая кровля лучше для дома из сруба?
Почнемо з проекту
Обробка фасаду
Цегла лицювальна
Міфи про дерев'яне будівництво
Переваги ручного рубки дерев'яного будинку
Стругана колода - у чому її плюси?
Зимовий ліс і будівництво зрубів
Як утеплити дерев'яний будинок
Матеріал рубаних стін
Вікна - очі будинку. Який тип вікон підібрати
Види сходів для будинку
Ремонт та обробка кухні

 

Печі,

Загальні Статті

Усе про печі. Види печей
Холодні й гарячі лазневі печі. Лазневі
печі прямого й періодичного нагріву

Дров'яні печі для лазні або сауни
Камені для лазневих печей. Талькохлорит. Жадеїт і ін.
Димоходи для лазневих печей
Пекти Камін. І як визначити якість печі.
Ціна грубної роботи. Як побудувати пекти самому- поради
Мохи будівельний. Сфагнум і зозулін льон
Технологія будівництва зрубів будинків і лазні
Зборка зрубу на фундаменте
Будівництво альтанок
Вибір матеріалу для будівництва будинку
Із чого почати будівництво заміського будинку
Технологія будівництва опалубки
Будівництво руських бань і фінських саун
 

©2000 Всі права захищені "ЕкоБуд" Україна