Залишки прадавніх лазневих споруджень дослідники знаходять у різних точках земної кулі, але сказати точно, у якому столітті й де була створена перша лазня - дуже важко. Безсумнівним залишається одне: багато цивілізацій знали й любили лазню.
На Русі лазня була невід'ємною частиною побуту, без неї не обходилося жодне торжество. Напередодні весілля, після "ранку" наречена запрошувала подруг піти з нею в "жарку баньку", яка вже була натоплена. У лазню же йшли й молодята наступного дня після весілля - такий був обряд.
В X столітті в Києво-Печерськім монастирі ченці, прознавши про користь лазні із прадавніх книг, зібраних у бібліотеці, сталі влаштовувати лазні для лікувальних цілей, але на росіянин манер. У статуті великого князя Володимира лазні іменувалися закладами для нездатних.
І дійсно, баня лікує багато хвороб. Не даремно на Русі про неї говорять: "Лазня - мати друга: кістки розпарить, уся справу поправить". Особливу роль для лікування в лазні відіграють усім знайомі російські віники. Ними на Русі навіть платили данину.
Про лазневі віники
Березовий віник допомагає при болях у м'язах і суглобах після вправ і фізичних навантажень. Він добре очищає шкіру при похилості до висипу й гнойничках, прискорює загоєння ран і саден, виявляє заспокійливу дію. Його особлива гідність - сильне розширення дрібних бронхів. Це сприяє відходу мокротиння й поліпшенню вентиляції легенів. От чому після такого віника дуже легко дихається! Для астматиків і курців березовий віник незамінний. У листах берези є ефірні масла, дубильні речовини, вітамін С, провітамін А. Настоєм віника миють голову, це зміцнює волосся й знищує лупу.
Дубовий віник більше підходить для людей з жирною шкірою. Він робить її матової й пружної, виявляє сильну протизапальну дію. Аромат дуба перешкоджає надмірному підвищенню артеріального тиску в парній. Тому фізкультурникам і схильним до гіпертонії рекомендується цей віник. ДО того ж він заспокоює нервову систему й знімає стрес. Листи дуба містять велику кількість дубильних речовин. Дубовий відвар використовується як лікувальний засіб при деяких нашкірних хворобах, при пітливості ніг.
Липовий віник прекрасно усуває головний біль, проводить м'яку "гімнастику" для нирок (сечогінний ефект), прискорює потовиділення, справляє заспокійливе, рінозагоюче, бронхорозширююче, жарознижуючу дію. При простудних захворюваннях йому немає рівних!
Хвойний віник (пихтовий, ялівцевий) стимулюють потовиділення, збільшують кровообіг глибоко в м'язах і - рефлекторно - навіть у внутрішніх органах. Такий віник гарний для своєрідного масажу. Наприклад, при болях у хребті, невралгії, радикуліті. Він прекрасно дезінфікує повітря й перешкоджає респіраторним захворюванням. Хвойний віник треба запарювати протягом 10 хвилин в окропі . Як тільки він стане м'яким, можна починати паритися. Одну-дві хвойні гілки корисно додати в березовий або дубовий віник. Настій такого віника можна використовувати й для поливу каменів, і для миття.
Евкаліптовий віник - містить 1-3 відсотка ефірного масла, із чим зв'язані його лікувальні властивості. Особливо він гарний при нежиті, болях у горлі. У парній його притискають до обличчя й дихають 4-5 хвилин носом. Але є й недоліки: в евкаліптового віника гілки занадто тонкі, гнучкі, а листи довгі. Їм трохи незручно орудувати під час парення.
Горобиновий віник підсилює процеси збудження в нервовій системі- усуває розслаблюючий вплив лазневої процедури, добре підготовляють організм до роботи й тому успішно застосовуються в першій половині дня.
Кропив'яний віник використовувати треба "рідко, так влучно". Якщо після фізичної роботи, турпоходів або тривалої їзди на велосипеді відчувається ломота й біль у суглобах, м'язах або попереку, варто пошмагати їхньою пекучою зеленню, і всі неприємні явища зникають. Це пов'язане з потужньою місцевою дратівною, відволікаючою, протизапальною дією.
Кропив'яний віник - гарний засіб для лікування радикуліту, ревматизму, подагри. При його регулярнім застосуванні знижується артеріальний тиск, знімається нервова напруга. Однак при сильнім хльостанні він швидко обтріпується й стає непридатним. Опускають у гарячу воду такий віник усього на кілька секунд. Паряться тільки після розігріву тіла, легкими змахами. Віник можна зробити з гілок практично всіх дерев і чагарників, які досить гнучкі, не мають колючок і не виділяють липкі або шкідливі речовини.
Непоганий віник виходить із клена, горіха, ясена, в'яза. Дуже приємний віник з молодих пагонів вишні, зрізаних на початку літа. Такий віник м'який, має гарний вишневий аромат. У віники можна додавати пучки лікувальних або ароматних трав. У сезон віники, звичайно, краще використовувати свіжими - саме такі містять багато ефірних масел і фітонцидів.
©2000 Всі права захищені "ЕкоБуд" Україна
|
|
|