Із чого побудувати будинок
Чому багато, збираючись побудувати будинок, відмовляються від такого матеріалу, як дерево? Може бути, це походить від недоліку потрібної інформації? Або знайомі, побудувавши собі дерев'яний будинок, у підсумку одержали не зовсім те, що очікували?
На ці питання можна відповісти, розглянувши технології обробки вихідного матеріалу - дерева. Насправді правильно зрубаний будинок має масу переваг перед усіма іншими матеріалами:
- це найвища екологія внутрішніх приміщень;
- колода виступає своєрідним фильтром між агресивним зовнішнім середовищем і внутрішнім приміщенням;
- дерево підтримує оптимальну вологість усередині будинку;
- рубаний будинок з струганої колоди не вимагає внутрішньої обробки;
- зовнішня обробка мінімальна й містить у собі лише покриття колоди якісним складом, що зберігають свої властивості довгі роки.
Якщо зрівняти вартість квартири й дерев'яного будинку, то квадратний метр дерев'яного особняка виявиться у два, а то й у три рази дешевше. Щоб розсіяти останні сумніви, розглянемо переваги й недоліки основних технологій обробки дерева. Поберемо для почала будинок із бруса природньої вологості.
Будинок із бруса природньої вологостіПри відносно низької вартості на першому етапі будівництва, виявляється, що після установки будови під дах, необхідні опоряджувальні роботи. При цьому будинок, для початку, повинен дати усадку, що за часом може займати від одного року до трьох років. І все це час будова буде виглядати не найкращим образом. Після цього все дерево обшивається іншими матеріалами, як правило, зовні - це пластик, а зсередини - гіпсокартон (який у свою чергу також вимагає опоряджувальних робіт). Не слід забувати, що все це вимагає значних матеріальних витрат.
Окремо відзначимо, що виконання робіт з матеріалом, що дають усадку, якимось є брус природньої вологості, слід довіряти тільки майстрам дуже високої кваліфікації. У підсумку виходить будинок зовні гарний, але по суті, в екологічному плану ви побудували квартиру в ж/б будинку.
Будинки зі струганого лафетаЯкщо ми маємо намір залишити стіни відкритими для балансу природньої вологості й природної енергетики дерева, але нам подобається прямі, а не напівкруглі стіни, тоді слід вибрати будинок зі струганого лафета. Тут проблеми починаються після запуску опалення. Такий гладкий і рівний спочатку матеріал, викручуючи деревину по волокнах, утворює тріщини, що доходять часом до 10 см. Причина таких змін - технологія виготовлення лафета: у будь-якої колоди є зовнішній смоляний, або так званий захисний шар - це прошарок ущільненої деревини, складова 5-10 см, яка при обробці в лафет знімається. У результаті, у міру всихання матеріалу, відбувається розрив колоди в самому слабкім і незахищенім місці. У підсумку, замість рівної й гладкої поверхні виходить стіна, що відповідає запитам лише шанувальників брутального стилю.
Будинок з оциліндрованої колодиЯкщо розглянути будівництво будинку з найбільш популярного на сьогоднішній день матеріалу - оциліндрованої колоди, проявляються схожі проблеми. Оскільки спеціально в нашій країні не вирощується ліс під виробництво "оциліндровки", у процесі обробки практично весь захисний смоляний шар знімається. У підсумку, дерев'яний конструктор, ідеально гладкий спочатку, після року проживання здобуває зовнішній вигляд будови, тріщини якого утворювалися не одне десятиліття.
Якщо в останніх двох випадках губиться тільки зовнішній вигляд, але зберігається екологічність, то не доводиться говорити про природності й натуральності клеєного матеріалу. Адже всі штучні матеріали, такі як клей або лак, не можуть виділяти корисних випарів. Натуральне дерево має властивість "дихати", відповідно, при природньому всиханні вологість періодично міняється, що робить матеріал еластичним. При камернім сушінні колода практично повністю висушується, але при влученні його в агресивне зовнішнє середовище відбувається набір і віддача вологи, а оскільки дерево не придбало природньої еластичності, проявляються тріщини такого розміру, які не можуть улаштувати жодного хазяїна дерев'яного будинку. І немає такого консерванту, який міг би зупинити цей процес.
Ручне рубкабудинку
У технології виготовлення рубаного вручну будинку з строганої колоди можна уникнути багатьох недоліків, викладених вище. Однак не багато беруться за таке будівництво, тому що дана технологія виготовлення складна й досить трудомістка, а також вимагає високої кваліфікації при виконанні.
НА початку вибирається діаметр колоди, з якого буде будуватися будинок (припустимий розбіг звичайно не перевищує 2-3см). Це робиться для максимального збереження захисного шару дерева. Добір колод дуже трудомістка, але зовсім необхідна процедура, від правильного виконання якої залежить не тільки цілісність колоди, рівномірність усадки, але й те, як довго простоїть готовий будинок, зберігаючи свій зовнішній вигляд. Це своєрідна закладка фундаменту всього майбутнього проекту.
Наступний важливий крок - обробка колоди. Добірна колода ошкурюєиься й стругається, при цьому знімається не більше 1см захисного шару, що дозволяє забезпечити максимальний захист від агресивного впливу зовнішнього середовища. Для забезпечення рівномірного підйому зрубу при будівництві набуває важливого значення правильна закладка першого вінця (раскомлевка). Дотримання технології пропилів, спрямоване, що прорізають захисний шар, дозволяє зберегти цілісність бічних стінок колоди, які найбільш піддані впливу навколишнього середовища.
На заключному етапі установки будинку передбачена обробка із зовнішньої сторони зрубу просоченнями, що тонують, які дозволяють зберегти природні властивості дерева, забезпечуючи захист від руйнуючого впливу ультрафіолетових променів.
Дерев'яний будинок розкриває широкі можливості для дизайнерської думки при обробці внутрішніх приміщень: це й староруський стиль, і різні напрямки этностиля - японський, північно-американський, латино-американський, скандинавський і інші теми оформлення інтер'єрів, які докладно освітлені в спеціалізованій літературі по дизайну дерев'яних будинків. Усі тонкощі будівлі будинку з строганої колоди передати неможливо, але в підсумку ви одержите гарний будинок із самою найвищою екологією, який не втратить свого зовнішнього вигляду багато десятиліть і буде радувати собою майбутні покоління.
Ви усе ще сумніваєтеся, чи будувати вам дерев'яний будинок? Звертайтеся! Ми допоможемо вам і порадою, і справою!
©2000 Всі права захищені "ЕкоБуд" Україна
|
|
|